Jak to jest z licencją na radio?

Słuchasz sobie spokojnie radia w Twoim salonie, przygotowujesz kawkę, herbatkę, a tu nagle wchodzi klient i… musisz wyłączyć muzykę, bo nie masz wykupionej licencji. Krążyły już dowcipy o tym, że lokale wywieszały kartki, informujące, by nie słuchać muzyki, bo ta jest przeznaczona tylko dla pracowników; krążyły też pogłoski, że urzędnicy wlepiają surowe kary za puszczanie muzyki z ogólnodostępnych stacji radiowych. Jak to jest naprawdę?

Kto musi uzyskać licencję ZAiKS i STOART?

ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych)  jest organizacją reprezentującą twórców, w omawianym przypadku twórców muzyki. W ich imieniu pobiera opłaty za odtwarzanie i rozpowszechnianie muzyki w salonach, lokalach, dyskotekach czy podczas eventów. Każdy z nas płaci składkę do ZaiKSu i nawet o tym nie wie. Jeżeli muzykę odtwarzasz w warunkach domowych, wymagana jest jednorazowa licencja opłacana m.in. w koszcie płyty CD; ta jednak obejmuje możliwość odtwarzania wyłącznie na użytek prywatny.

Co oznacza, że chcąc puścić muzykę w lokalu dla gości, niezależnie czy z płyty CD, czy z radia, czy jakiegoś streamingu, należy opłacić dodatkową licencję, która jest ryczałtowa i różna w zależności od miasta.

Oprócz tego od 1994 roku, zgodnie z ustawią o prawie autorskim i prawach pokrewnych, podczas puszczania muzyki w lokalach, na dyskotekach i występach należy wnosić opłatę do STOART, czyli związku artystów wykonawców. Wysokość opłaty do STOART zależy od miasta, wielkości lokalu, odbywającej się imprezy, tego czy muzyka odtwarzana jest wyłącznie w tle, czy stanowi główną atrakcję (np. koncert).

Czy można nie płacić licencji?

 

poczekalnia z zestawem do wypoczynku oraz planszą do szachów
 

I tak, i nie. Jeżeli puszczasz muzykę z płyty, radia, streamingu lub innego źródła wykorzystującego utwory objęte ochroną praw autorskich, musisz opłacić licencję. Historie o tym, że wywieszenie kartki, że muzyka puszczana jest tylko dla obsługi, a dla gości już nie, można włożyć między bajki. Oczywiście to nie jest tak, że gdy puścisz jakiś utwór, już następnego dnia zjawi się u Ciebie w salonie kontrola.

Może kontroli nie będzie przez 10 lat, a może będzie za tydzień, tego nigdy nie wiesz. Oprócz wysokich kar za odtwarzanie nielicencjonowanej muzyki, trzeba być świadomym, że jest to po prostu kradzież. Zgodnie z art.17, art.45 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych autorowi należy się wynagrodzenie za każdy sposób wykorzystania jego twórczości.

Natomiast można legalnie i bez opłat korzystać z innych źródeł muzyki publikowanej na otwartej licencji CC Creative Commons, dopuszczającej odtwarzanie utworów za darmo lub po opłaceniu jednorazowej licencji.

 

Naklejka Radio Saloner - Wolne od ZAiKS

Szukasz legalnej muzyki dopasowanej do Twojego salonu?
Sprawdź naszą ofertę na radio!

To nie tylko legalna muzyka, lecz również muzyka dopasowana do klimatu Twoich usług!

 

Muzyka Creative Commons – co to jest?

Utwory muzyczne z licencją Creative Commons mogą być słuchane i rozpowszechniane za darmo. Istnieje kilka rodzajów licencji CC, określających różne możliwości użytkowania. Niektóre dają pełną dowolność puszczania i modyfikowania muzyki, inne nakładają pewne ograniczenia. Muzyka CC dostępna jest w internecie na różnych platformach streamingowych i stockach z utworami muzycznymi.

Dostępne są też radia internetowe , które puszczają wyłącznie muzykę na darmowej licencji. Jedynym kosztem, jaki musisz ponieść w takiej sytuacji do abonament danego radia platformy, co jest niewielkim ułamkiem tego, co trzeba byłoby odprowadzać do ZAiKS-u i STOART-u. Tu polecamy naszą platformę, dzięki której możesz w bezpieczny i legalny sposób serwować swoim klientom dopasowaną i przyjemną dla ucha muzykę!